«Інваспорт»— система фізкультури та спорту інвалідів, що функціонує в Україні на державному рівні.

Розроблена головою Паралімпійського комітету України Валерієм Сушкевичем.

Діяльність

Пріоритетними напрямками діяльності закладів системи «Інваспорт» є здійснення заходів щодо:

  • розвитку в Україні спорту вищих досягнень серед інвалідів та
  • фізкультурно-спортивної реабілітації інвалідів.

Основним напрямком роботи системи «Інваспорт» є реабілітація інвалідів засобами фізичної культури і спорту, їх інтеграція в суспільство. Різними формами фізкультурно-реабілітаційної та спортивної роботи в Україні охоплено близько 52 тисячі інвалідів: з вадами зору, опорно-рухового апарату, слуху, наслідків ДЦП, з вадами розумового і фізичного розвитку.Система «Інваспорт» спрямована на реабілітацію усіх дітей з особливими потребами, хоча дає суттєво більші можливості для тих, хто має хороші спортивні задатки.

В рамках системи закладів «Інваспорт» щорічно організовуються і проводяться близько 46 чемпіонатів та першостей України. Найбільш популярними змаганнями стали Спартакіада серед дітей-інвалідів «Повір у себе», спортивний фестиваль «Мрії здійснюються» і благодійна акція «Милосердя».

Іншим пріоритетним напрямком роботи є забезпечення діяльності національних збірних команд України серед спортсменів-інвалідів, їх підготовка та участь у Всеукраїнських і міжнародних змаганнях, а також державна підтримка розвитку паралімпійського та дефлімпійського руху в Україні.

Структура закладів

Ключовою особливістю системи є те, що спортивні школи та відповідна інфраструктура для спорту інвалідів працюють у кожній області України.

До структури системи входять:

  • Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт»(скорочена назва —Укрцентр «Інваспорт»)
  • Регіональні та місцеві центри фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт»

Станом на 2015 рік, до системи закладів фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» входили 25 регіональних центрів з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», 80 їх відділень в регіональних та місцевих центрах, 24 дитячо-юнацькі спортивні школи для інвалідів і 148 фізкультурно-оздоровчих клубів.

Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» було засновано 1993 року відповідно до спільної постанови Міністерства України у справах молоді та спорту, Федерації професійних спілок України та Національного комітету (Федерації) спорту інвалідів України від 14.01.1993 № 29/п-2/6 «Про створення Українського та обласних центрів інвалідного спорту».

Національна збірна команда України з видів спорту інвалідів

Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» забезпечує діяльність штатної збірної команди України з видів спорту інвалідів, кількість штатних одиниць якої на початок 2015 року складала 410 осіб (315 штатних одиниць спортсменів-інструкторів та 95 штатних одиниць тренерів) і фактично складалася із 531 спортсмена-інструктора та 152 тренерів.

У 2014 році, склад національної збірної команди України з видів спорту інвалідів включав національні збірні команди України з 20 видів спорту для спортсменів з вадами слуху, 12 видів спорту для спортсменів з вадами зору, 24 види спорту для спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату, а також три види спорту для спортсменів з вадами розумового і фізичного розвитку.

Загальна кількість спортсменів, які входили до складу національної збірної команди України з видів спорту інвалідів у 2014 році, становила 2157 осіб, 971 з яких входили до основного складу, 604 — до складу кандидатів, а 582 — до складу резерву.

Українські спортсмени-інваліди за роки Незалежності демонструють високі спортивні результати на літніх та зимових Паралімпійських і Дефлімпійських іграх. Лише у 2014 році національні збірні команди України серед спортсменів-інвалідів взяли участь у 68 офіційних міжнародних змаганнях та здобули 447 медалей. На літній Паралімпіаді 2016 року українська збірна здобула третє місце в медальному заліку, поступившись лише збірним Китаю та Великобританії.